Java Netbeans ve Eclipse Karşılaştırma

Java Netbeans ve Eclipse Karşılaştırma
#1
Diğer genel amaçlı programlama dillerinin aksine, Java geliştiriciler tarafından masaüstü, web ve mobil uygulamalar oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak geliştiriciler, uygulamaları Java'da verimli ve hızlı bir şekilde yazmak için sıklıkla akıllı tümleşik geliştirme ortamları (IDE), çerçeveler ve araçlar arar. Geliştiriciler, bir dizi Java IDE kullanarak hızlı ve verimli bir şekilde kod yazabilir. Hem NetBeans hem de Eclipse oldukça popüler Java IDE'leri.
Açık kaynak olmasına rağmen NetBeans, Java platformu için resmi IDE'dir. NetBeans tarafından sağlanan özellikler ve araçlar, geliştiricilerin Java 8 ile çeşitli masaüstü, web ve mobil uygulamalar oluşturmalarını sağlar. IDE ayrıca Java'nın yanı sıra HTML, CSS, JavaScript, PHP ve C / C ++ gibi çeşitli teknolojileri de destekler. . NetBeans tarafından sağlanan editörler, analizörler ve dönüştürücüler, programcıların eski uygulamalarını Java'nın en son sürümüne yükseltmelerini kolaylaştırır.

Eclipse Java ile yazılmıştır ve Java uygulama geliştirmeyi basitleştirecek özelliklerle tasarlanmıştır. Geliştiriciler, çeşitli eklentiler kullanarak IDE'yi daha da genişletebilirler. Java'yı Ruby, Perl, PHP, Scala ve Groovy gibi diğer popüler programlama dilleriyle entegre ederek uygulamaları geliştirmek için belirli eklentileri de kullanabilirler. Ayrıca, Eclipse açık kaynaklı bir IDE'dir ve aktif bir topluluk tarafından desteklenir. Bu nedenle, geliştiricilerin temel özelliklerine ve işlevlerine göre NetBeans ve Eclipse'i karşılaştırmaları esastır.

NetBeans ve Eclipse Arasındaki Önemli Farklılıkları Anlama
Java 8 Desteği: Java sürüm 8, lambda ifadeleri, yeni tarih / saat API'sı ve entegre Nashhorn JavaScript Engine gibi çeşitli yeni özellikler ve geliştirmelerle birlikte gelir. Bu nedenle, birçok geliştirici Java 8'deki yeni özelliklerden yararlanmak için Java 8'de uygulama yazmayı tercih eder. NetBeans resmi Java IDE'dir ve Java SE 8'i tamamen destekler. Diğer yandan Eclipse, Java için Eclipse Compiler (ECJ) aracılığıyla yeni Java 8 dil geliştirmelerini uygular. Geliştiriciler, Java 8 tarafından sağlanan yeni dil özelliklerinden yararlanmak için bir dizi adımı izlemelidir.
Java 8 Geçişi: Oracle, Java geliştiricilerine NetBeans kullanmalarını önerir. Bu nedenle NetBeans, Java'nın en son sürümünü yayınlandıktan hemen sonra destekler. Ayrıca, geliştiricilerin eski uygulamalarını Java'nın en son sürümüne taşımasını kolaylaştırmak için bir dizi araç sağlar. Geliştiriciler, uygulamalarını Java 8'e hızlı ve sorunsuz bir şekilde taşımak için NetBeans tarafından sağlanan kod düzenleyicileri, analizörleri ve dönüştürücülerden yararlanabilir. Ancak Eclipse, Java 8 geçişini basitleştirmek için sağlam araçlar sağlamaz.

Eklenti Sayısı: Eklentiler kategorisinde NetBeans üzerinden tutulma puanları. Birçok geliştirici, Eclipse tarafından sağlanan eklentileri kullanarak uygulamaya işlevsellik eklemeyi tercih eder. Ancak, geliştiriciler genellikle Eclipse için birkaç üçüncü taraf eklentisi kullanmak zorundadır. Bu üçüncü taraf eklentilerin kalitesi ve performansı farklıdır. Öte yandan, NetBeans kullanıcıların bir dizi istikrarlı ve kaliteli eklentiden faydalanmalarını sağlar.

Kullanıcı arayüzü: NetBeans'in kullanıcı arayüzü, Eclipse'in kullanıcı arayüzü SWT'ye göre tasarlanmıştır. Swift bir Java yerel hafif araç kiti, SWT ise sistemin temel araç takımı için bir Java. Birçok geliştirici, NetBeans'in kullanıcı arayüzünü Eclipse'in kullanıcı arayüzünden daha basit ve dostça bulur. NetBeans'in basit kullanıcı arayüzü, yeni başlayanların ekstra zaman ve çaba harcamadan IDE'yi öğrenmesini ve kullanmasını kolaylaştırır. Ancak Java programcıları Eclipse ile verimli bir şekilde çalışmak için ekstra zaman ve çaba harcamalıdır.

Yapılandırma: NetBeans birkaç yerleşik kutudan çıkartılmış işlevsellik ile birlikte gelir. Kutudan çıkar çıkmaz işlevsellik, kullanıcıların IDE'yi hızlı bir şekilde yapılandırmasını ve gecikmeden temel programlama görevlerini gerçekleştirmesini sağlar. Ancak Eclipse pek çok kullanıma hazır işlevsellik ile tasarlanmamıştır. Kullanıcılar, genel görevleri yerine getirmek ve uygulamaları verimli bir şekilde oluşturmak için Eclipse eklentilerini kurmalı ve yapılandırmalıdır. Bu eklentiler yeni başlayanların IDE'yi kısa sürede yapılandırmasını ve kullanmasını zorlaştırır.

Diğer Programlama Dilleriyle Çalışma: Her iki Java IDE de geliştiricilerin diğer popüler teknolojiler ve programlama dilleriyle çalışmasını sağlar. NetBeans, Java ile birlikte HTML, CSS, JavaScript, PHP ve C / C ++ 'ı destekler. Benzer şekilde Eclipse, programcıların Java'yı Python, Perl, PHP, Groovy ve Scala gibi bir dizi popüler programlama dili ile entegre etmelerine de izin verir. Ancak NetBeans, araç tabanlı bir IDE olarak tasarlanmıştır ve programcıların belirli projelerle diğer teknolojilerle çalışmasını sağlar. Eclipse, programcıların bireysel teknolojilerle çalışmak için belirli eklentileri kurup yapılandırmasını gerektirir. Bu nedenle, Java geliştiricileri NetBeans kullanırken diğer programlama dilleriyle çalışmayı daha kolay bulurlar.

Maven'e Destek: NetBeans ve Eclipse, yaygın olarak kullanılan bir proje yönetim aracı olan Maven'i destekliyor. Maven tarafından sağlanan eksiksiz yapı yaşam döngüsü çerçevesi, programcıların tüm yapı altyapısını otomatikleştirmesini kolaylaştırır. Ancak birçok programcı NetBeans kullanırken Maven ile çalışmayı daha kolay buluyor. Maven hedeflerini doğrudan NetBeans içinde yayınlayabilirler. Benzer şekilde, Maven komutlarının çıktısını doğrudan NetBeans'te görüntülemek için bir konsol kullanabilirler. NetBeans ayrıca kullanıcıların Maven bağımlılıklarını güncellemelerini, Maven yapılarını başlatmasını ve yeni Maven projeleri oluşturmasını kolaylaştırıyor.

Android Uygulama Geliştirme: Java programlama dili, dünya çapında en büyük pazar payına sahip mobil platform olan Android için mobil uygulamalar geliştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli web sitelerinde yayınlanan istatistikler, çoğu Android uygulama geliştiricisinin EcBse'yi NetBeans'e tercih ettiğini gösteriyor. Eclipse, basit ve hızlı olmasının yanı sıra, Android uygulamalarına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilen standart bir UI araç kiti – Swing – de sağlar. Ayrıca, Eclipse SDK tarafından sağlanan çok çeşitli eklentiler, geliştiricilerin ekstra zaman ve çaba harcamadan sağlam Android uygulamaları geliştirmelerini kolaylaştırır. Bununla birlikte, NetBeans ayrıca Android uygulama geliştirmeyi basitleştirmek için çeşitli özellikler ve araçlar sunar.

Kaynak Kod Biçimlendirme: Her iki Java IDE'si de Java ile yazılmış uygulamanın kaynak kodunu otomatik olarak biçimlendirme özelliğine sahiptir. Ancak birçok programcı, Eclipse tarafından sağlanan Java kod biçimlendiricisini NetBeans tarafından sağlanan kod biçimlendirme seçeneklerinden daha verimli bulmaktadır. Eclipse kullanırken, programcılar Java kod formatlayıcısını doğrudan C-S-F kısayolunu kullanarak çağırabilirler. Bu nedenle, Java kodunu esnek ve verimli bir şekilde biçimlendirebilirler.
Genel olarak, hem NetBeans hem de Eclipse açık kaynaklı ve çapraz platform Java IDE'leri. Ancak Eclipse IBM tarafından desteklenirken NetBeans Oracle tarafından desteklenmektedir. Her IDE, Java uygulama geliştirmeyi basitleştirmek ve hızlandırmak için çeşitli yenilikçi özellikler ve araçlar sağlar. Ancak geliştiriciler, her bir Java IDE'nin artılarını ve eksilerini her bir projenin özel ihtiyaçlarına göre değerlendirmelidir.
Bul
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi


Foruma Git: