Modada Kısır Döngü mü Var?

Toplumsal tabakalaşmaya bağlı olarak çeşitli sınıflar ortaya çıkmıştır. Her sınıfın kendine özgü bir alt kültürü mevcuttur. Her alt kültüre bağlı olarak spesifik moda stilleri ortaya çıkmaktadır. Modanın alt birimlerine inildiğinde binlerce, yüzbinlerce akım ortaya çıkmaktadır. Giyim tarzı, yemek yeme alışkanlığı, araba seçimi, meslek seçimi vb. ana moda akımları kendi içinde elbise, çanta , terlik , ayakkabı, küpe tarzları ve tabiplik, mühendislik, öğretmenlik mesleğinin seçimi gibi sonsuz bir derinlik oluşturmaktadır.

En basitinden giyim modasına baktığımızda her sene her mevsim olmak üzere en az 4 moda akımı oluşturulmaktadır. Yıllarca süren bu akımlar incelendiğinde bir süre sonra tekrara geçildiği görülecektir. Bu tekrarın kaçınılmaz olduğu gerçektir. Ne kadar çok fikir üretirseniz üretin, sonuçta toplumların öz kültürüne aykırı bir moda akımını tutturamazsınız. Tutturuyorsanız zaten toplumda ciddi problem var demektir.

Sonuç olarak 10 yıl veya 20 yıl önce moda olanın tekrar bugün moda olmasına şaşmamak gerekir. Kısır döngü mutlak karşımıza çıkacaktır.

Orta çağ döneminde moda olan kıyafetlerin yeniden trend olması kısır döngünün iyice kilitlendiğini akla getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir