Başarılı Kadınlar

başarılı kadın Sabiha GÖKÇEN
RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Başarılı olmak için bir çok etken bulunmakla birlikte en temel faktörün çalışmak olduğu şüphesizdir. İdealleriniz üzerine çok sayıda hayaliniz olabilir. Bu hayalleri gerçeğe dönüştürüp hayatta başarılı olabilmek, herkes tarafından gerçekleştirilemiyor maalesef. Bazen sadece çalışkan olmak yetmiyor; vizyon sahibi olmak, değer yaratabilmek, doğrusunu bulabilmek, başarıya inanmak, risk alabilmek, hatalardan ders çıkarabilmek, inatçı olmak, sabırlı olmak, engelleri aşabilmek ve benzer daha bir çok yetiye sahip olmalısınız. Başarıya ulaşmada ki temel faktörlerden biri de sevdiğiniz alanda ilerlemektir.

Bazıları başarıyı sadece para kazanmak olarak görebilir. Ancak kişinin kendisini mutlu ve huzurlu olarak tanımlayabileceği her durumda başarıya ulaşıldığı varsayılabilir. Anne ve babanın evladını üniversiteden mezun olurken hissettiği mutluluk, ebeveyn olarak ulaşılan başarının resmidir.

Dünya üzerinde yaşayan insanların başarı algısı, gündelik hayatımızı değiştirmekte, bazen başarılı olmak adına verilen mücadelede ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Günümüz Türkiye’sinde taşradan şehre göçmek, şehirde daha başarılı olacağımıza olan inancımızdan kaynaklanmakta; kaçınılmaz olarak kültürel çatışma ve beklenmedik sorunlar baş göstermektedir. Gelişmiş Avrupa ülkelerine bakıldığında taşrada yaşayan insanların göç etme kaygısının olmadığı, hatta şehirde yaşayanlardan daha fazla oranda mutlu oldukları söylenebilir. Mesele sadece üniversite okuyarak bir meslek sahibi olmak ve başarıya ulaşmak olarak görülemez. En ufak bir olay bile sizi mutlu edebilir.

Kadınların erkeklere göre iş hayatında başarıya ulaşmaları daha zorlu bir mücadele gerektirebilir. Erkeklerin cinsiyet ayrımcılığına kadar varabilen egoları bazen süreci zorlaştırabilir. Akıllı kadınlar bunu aşmanın mutlaka bir yolunu bulurlar. Siz, alanınızda en iyisi olmak adına çok çalıştığınızda başarı kendiliğinden genellikle gelecektir. Bazen başarı için şans gerekir bazen de fırsatları kaçırmamak.

Türkiye’nin başarılı kadınları dediğimizde ilk akla gelen elbetteki ilk kadın pilotumuz Sabiha GÖKÇEN’dir. Modern Türkiye’nin modern kadınlarından ilk kadın başbakanımız Tansu ÇİLLER, ilk kadın mühendisimiz Sabiha GÜRAYMAN, ilk kadın valimiz Lale AYTAMAN, ilk kadın romancı ve felsefecimiz Fatma ALİYE, ilk kadın milletvekilimiz Satı KADIN, ilk kadın öğretmenimiz Rafet ANGIN, ilk kadın belediye başkanımız Müfide İLHAN, ilk kadın emniyet müdürümüz Feriha SANERK ve ilk kadın avukatımız Süreyya AĞAOĞLU gibi nice değerli mücadele kadınlarımızın olduğunu unutmayarak başarıya olan inancımızı hep körükleyelim. Hayalinizdeki başarı sizinle olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.