Geleneksel Kadın Kimdir?

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Geleneksel kadın kimdir? sorusuna yanıt ararken bir anda kendinizi felsefi bir tartışmanın içinde bulursunuz. Toplumun kadına yüklediği rol modeller mi? Yoksa kadının içselleştirdiği gerçeklerin toplumu şekillendirmesi mi? Sonuçta her iki yaklaşımda da modern ve geleneksel kadın kendine yer buluyor.

Geleneksel kadın dediğimizde genel olarak çevresinin tüm sorumluluklarını kendinde toplayan ve bu görevlerin başkasınca yapılmasından rahatsız olan bir birey ortaya çıkmaktadır. İçinde yaşadığı toplumun ve kendinden önceki neslin kendisine öğrettiği kadın davranışını içselleştirmiş, bu modeli rol olarak benimsemiş, en üst düzey gerçekliğinin bu olduğuna inanan kadındır. Bu kalıpların dışına çıkabilmesi nadir görülebilmektedir.

Geleneksel kadın konusuna moda açısından bakacak olursak, karşımıza en çok geleneksel kadın kıyafetleri konusu çıkacaktır. Geleneksel kıyafetler gerçekten modern hayatta çok ilgi çekmektedir. Ancak toplumun geneli bu kıyafetleri kullanamamakta, kullandığı takdirde mevcut modern algısını kaybedebileceğini düşünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir