Hangi Kadın Güzeldir?

hangi kadın güzeldir
RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Güzel Kadın Kimdir? Bu soru o kadar geniş bir anlam içeriyor ki herkesin kendine göre bir cevabı olacak ve cevaplar birbirlerine benzemeyecek. Kimisi sarışınlar, kimisi esmerler diyecek, diğeri çıkıp uzun boylular diyecek. Orta yaşı geçmiş bir beyefendi, güzellik dış görünüşte değil ahlakta, konuşmada, nezakette, maharette, gülüşte vs. gibi sıfatlar sayacak. Herkes kendi algısına ve yaşam tecrübesine göre kriterlerini belirtecek. Sonunda mutabık olunan bir görüş oluşur mu? Hiç sanmam !!!

Güzel kadın denildiğinde elbette erkeklerin ve kadınların geneli dış görünüş itibariyle bir değer yargısı oluşturuyor. Bunu sosyolojik ve psikolojik anlamda burada anlatmak gereksiz. Ama öğrenilmiş gizli ve açık davranış kalıpları insanları bu değer yargısına götürüyor. İnsanlar, anne ve baba başta olmak üzere değer yargılarını sosyal çevresinden öğrenerek içselleştiriyor. Bu değer yargılarının dışına çıkıldığında toplum tarafından dışlanma tehlikesi oluşuyor. Hatta toplumda oluşan yeni bir davranışı benimsememek bile dışlanma nedeni olabilir. Yaş ilerledikçe veya nesiller geçtikçe değer kalıpları ve davranışlar elbette değişmektedir. Bu nedenle güzellik tanımı da değişecektir. Afrika’da bulunan bir yerli kabilesinde uzun boyunlu kadınların ve Çin’de eski tarihlerde küçük ayaklı kadınların çok güzel olarak değerlendirilmesi düşünüldüğünde; bu güzellik ölçütlerine ulaşmak için çok büyük acılar çekildiği aşikardır. Bu acılı süreç, toplumda bir statü sahibi olmak ve güzel kadın olabilmek adına çekilmektedir.

Soyut kavramlar insanların gözünde bazen çok abartılmakta ve bu kavramın sosyal hayatın merkezine yerleştirilmesi sonucunda çok ciddi problemler ortaya çıkmaktadır. İnsanın kendini en rahat hissettiği davranış ve görünüş biçimine girmesi için gereken olgunluğa ve karaktere bürünme sürecinde öz benliğin doyurulması en önemli faktör olmaktadır. Moda, kendine yakışanı giymektir anlayışı özümsenmektedir.

Güzellik kavramının özünde karşındakini hoşnut eden özellikleri taşımak yatıyor sanırım. Karşındaki seni güzel bulmuyorsa sende güzel olmak adına kendini değiştiriyorsun. Mümkünse tabi. Günümüzde artan estetik ameliyatlar bunun ispatı diye düşünmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.