Moda Nedir?

moda nedir
RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Moda kelimesi dilimize İtalyanca’dan geçen bir kelime olup Türk Dil Kurumu’nun Genel Türkçe Sözlük tanımına bakarsak 3 tanım karşımıza çıkar.

1. (isim) Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.

2. (isim) Belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük:
      “Moda sandığımız birçok şeylerin hayatın kendi bünyesinden geldiği anlaşılır.” – Ahmet Hamdi Tanpınar

3. (sıfat) Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan:
      Moda şapka.

Aslında Moda Kadınlar dediğimizde; toplumun geneli tarafından beğenilen, imrenilen ve başarıları ile hafızalarda yer etmiş idoller düşünülmelidir. Moda olmak için beğenilen kavramın nitelikli veya ahlaklı bir değer olması şart mıdır? Maalesef şart değil. Bu durum değerlerin göreceli olmasından kaynaklı algısal yanılsamadır.

Moda olanı giymek ve kullanmakla moda kadın olunur mu? Toplumun geneli sizi beğenmişse neden olmasın.

İnternet arama motorlarına “moda kadın” yazdığınızda karşınıza %99 ihtimalle giyim alışveriş siteleri çıkacaktır. %1’lik istisnalar arasında iseniz ya internetten hiç alışveriş yapmıyorsunuz, ya da interneti gerçekten bilimsel ve akademik anlamda kullanıyorsunuzdur. Arama motorları sizin ilginiz doğrultusunda sonuç vermektedir. 🙂

Moda aslında hayatın kendisi olmakla birlikte, farkında olmadığımız alışkanlıkların benliğimize yerleşmesi sonucu oluşan tarzımızdır. Bu tarz kişiliğimizle şekillenmekte ve bizi yansıtmaktadır. Uluslar arasında oluşan benzerlikler ve farklılıklar dahi giyim tarzları üzerinden sınıflandırılabilmektedir. İnsanlar yüzyıllar boyunca kullandıkları her türlü eşyada sıkılmaktan veya teknolojiden ötürü değişikliğe gitmiştir. En basitinden ilkel çağlardan beri kullanılan çatal ve kaşıklar dahi değişiklik göstermiştir. Yapılma malzemesinden tutun şekline varasıya kadar binlerce çeşidi üretilmiştir. Ama kullanım amacı hiç bir zaman değişmemiştir. Amaca uymayanlar kullanılmadığından yok olmuşlardır.

Şekil, form, yapmak, üretmek, imal, model, oluşturmak, tasarım, kalıp ve heykeltraşlık gibi kelimeler moda tarifine temel oluşturan kavramlar olup asıl olan toplumun benimsediği ve kabullendiği alışkanlıklarımızdır.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.