Modada Kısır Döngü mü Var?

modada kısır döngü
RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Modada kısır döngü kavramı toplumun kendisine yakıştırdığı algıyla paraleldir. Toplumsal tabakalaşmaya bağlı olarak çeşitli sınıflar ortaya çıkmıştır. Her sınıfın kendine özgü bir alt kültürü mevcuttur. Her alt kültüre bağlı olarak spesifik moda stilleri ortaya çıkmaktadır. Modanın alt birimlerine inildiğinde binlerce, yüzbinlerce akım ortaya çıkmaktadır. Giyim tarzı, yemek yeme alışkanlığı, araba seçimi, meslek seçimi vb. ana moda akımları kendi içinde elbise, çanta , terlik , ayakkabı, küpe tarzları ve tabiplik, mühendislik, öğretmenlik mesleğinin seçimi gibi sonsuz bir derinlik oluşturmaktadır.

En basitinden giyim modasına baktığımızda her sene her mevsim olmak üzere en az 4 moda akımı oluşturulmaktadır. Yıllarca süren bu akımlar incelendiğinde bir süre sonra tekrara geçildiği görülecektir. Bu tekrarın kaçınılmaz olduğu gerçektir. Ne kadar çok fikir üretirseniz üretin, sonuçta toplumların öz kültürüne aykırı bir moda akımını tutturamazsınız. Tutturuyorsanız zaten toplumda ciddi problem var demektir.

İnsanlar yüzyıllar boyunca kendilerine yakışanı giymek yerine karşısındakinin beğenisini önde tutacak stillere bürünmek zorunda kalmıştır. Zaman zaman klasik haline gelen akımlar ortaya çıkmış ve hiçbir zaman değerini yitirmemiştir. Örneğin erkelerde takım elbise ve bayanlarda etek bunun en iyi temsilcileridir.

Burada değinmeden geçmemek gereken bir konu da zorunlu kıyafetlerdir. Hizmet sektöründe kullanılan bazı kıyafetler pozitif algıları nedeniyle hiçbir zaman değişmezler. Doktorların beyaz, askerlerin haki, işçilerin mavi tonlarda giyinmesi gibi. Bu tarz kıyafetlerde şekil olarak değişiklik olsa da renk değişimi mümkün olamamaktadır. Beyaz renk temizliği, haki renk kamuflajı temsil etmektedir. Bu algı hiçbir zaman değişmeyecektir. Günümüzde pembe, yeşil, açık mavi doktor önlük ve formaları mevcut olsa da genel algı her zaman beyazdır. Aynı durum asker kıyafetlerinde de söz konusu olup mavi kamuflajlar kullanılsa da haki her zaman asıl algıyı verecektir.

Kırsal bölgelerde yer alan kapalı toplumlarda geleneksel olarak yüzyıllardır süregelen kıyafetler hala günümüzde giyilmeye devam etmekte ve modern toplum yaşamının çok fazla etkileyemediği görülmektedir. Bu tarz giyimler şehir insanlarını etkilemekte ve şehirde farklılık oluşturmak, dikkat çekmek adına kullanılmaktadır.

Sonuç olarak 10 yıl veya 20 yıl önce moda olanın tekrar bugün moda olmasına şaşmamak gerekir. Kısır döngü mutlak karşımıza çıkacaktır.

Orta çağ döneminde moda olan kıyafetlerin yeniden trend olması kısır döngünün iyice kilitlendiğini akla getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.