Modayı Takip Etmek

modayı takip etmek
RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Modayı takip etmek için öncelikle kimi takip edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bu da genelde sizin beğendiğiniz veya özendiğiniz birisi olacaktır. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla takip çok kolaylaşmış ve anlık hale gelmiştir. Bu sebeple tarz değişikliği bir yerde başladıktan sonra, benimsenmesi sıkıntılı değilse günler içinde tüm dünyaya yayılabilmektedir.

Kendine yakıştırdığını giymek yerine başkasının sana yakıştırdığını giymek problem midir? Bunu, özgür iradenin seçim yapmasını engellemek olarak mı değerlendirmeli? Birileri bana taklitçi veya çakmacı der mi?

Bu sorulara cevap verebilmekten ziyade bu soruların farkında olabilmek, soruların cevabını bulmaktan daha önemli olsa gerek.

Bazı insanlar sırf taklitçi konumuna düşmemek adına diğerleri tarafından komik ve abes olarak nitelenecek giyim ve davranış biçimlerine bürünebilirler. Kişinin özgüveni yüksek ve kişiliği oturmuş ise bu bakış açısından etkilenmeyebilir veya az etkilenir.

Modayı takip etmek kavramının temelinde tüketimi artırmak amaçlı yapılan algı pazarlaması olabilir. Sonuçta tarz değişikliği genelde tüketim ile yapılabilecek bir eylemdir. Eğer evinizde kendiniz elbise dizayn edip dikebiliyorsanız durumunuz farklı. Ama genelimiz bunu para harcayarak yapmak zorundayız. Tarzımız bütçemizi aşacak bir harcamayı gerektiriyorsa, bu tarzın sizi mutlu etmesinden ziyade daha mutsuz hallere sokacağı kesindir. Modern bir giyim tarzıyla modern kadın olmanın ilk adımları atılabilir.

Bazı durumlarda modayı takip etmekten ziyade geleneksel giyiniş tarzı ezelden beridir mevcut olan durumlarla karşılaşılabilir. Eğer avukatsanız, bankada memursanız veya resmi bir dairede çalışıyorsanız takım elbise ve kravat, etek ve gömlek her gününüze hükmedecektir. Hastane ameliyathanesinde çalışıyorsan yeşil önlüklerle kendi tarzına kavuşman biraz zor. Meslek kıyafetleri tarz oluşturmaktan uzak bir kategoridir. Zorlamamak lazım.

Modayı takip etmek kötü bir şey mi? Elbette hayır. Aslında zorunlu bir ihtiyaç olabilir. Şöyle ki; kendine yakışan bir şeyi giymek veya kullanmak istiyorsun. Ama bundan tam emin olamıyorsun ve bunu onaylatmak istiyorsun. Öncesinde birileri aynısını giymiş veya kullanmış, ve akabinde onaylanmışsa bu sana güven veriyor. Artık onaylanmış olan senindir. Kimileri de onaylanmamışın peşinde koşar 🙂

Modayı takip ederek sonuçta şık bir tarz ve düzgün bir psikolojiye ulaşmak isteği tatmin edilebiliyorsa takip etmeye devam edelim.

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.