Modern Kadın Kimdir?

modern kadın
RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Modern kadının kim olduğuna başlamadan önce kelimenin anlamına bakmak gerekiyor. Türk Dil Kurumunun tanımında kelimenin Fransızca kökenli olduğu ve çağdaş, çağcıl anlamına geldiği yazmaktadır. Yine Türk Dil Kurumunun tanımına bakarsak, çağdaş kelimesine; “Aynı çağda yaşayan, çağcıl, asri, muasır” ve “Bulunulan çağın anlayışına, şartlarına uygun olan, çağcıl, uygarca, asri, modern” sözlük karşılığının yazıldığını görürüz. Sadece sözlük anlamından yola çıkarsak; ilim ve bilim ile ulaşılan medeniyet seviyesine uygun bir yaşam tarzının benimsenmesi durumu ortaya çıkar. Bu noktadan hareketle günümüzde bu soruya cevap bulmak zorlaşır. Çünkü klasik olan, kişiden kişiye değişen tanımlar karşımıza çıkar ve içinden çıkılamaz bir çeşitlilik oluşur.

Günümüzde kimi kadınlar kendisinin modern olması ile övünürken kimi kadınlar da klasik olan tanımları kendinden uzak tutmaya çalışır. Ne de olsa kafası çalışan kadınlar, toplumun kafasında yer etmiş modern kadın tanımına karşı çıkmaktadırlar. Toplumda gerçekten öyle bir yanlış anlayış vardır ki; neredeyse bu tanımdaki kadın, devamlı saçını kuaförde boyatıp, her gün fön çeken, oje süren, masa başı işlerde çalışan, evlenmekten kaçan, çocuk doğurmayan, zor beğenen, devamlı kitap okuyan, etrafındakileri cahil gören, şık kıyafetler giyen vb. özellikleriyle bir tabuya dönüşmüştür. Bunları yapan kadınlar yok mu? Elbette var. Ancak modern kadınlar çağın olanaklarını iyi kullanan ve akıllı olmak için kendini yetiştirendir. Zeki olmak modern kadın olmaya yetmez.

Yapılan araştırmalar, kadınların; aşk, kariyer, eş, çocuk arasında sıkışarak mutsuzluk girdabına kolay girdiklerini tespit etmiştir. Bu durum giderek kadınlar arasında artış göstermekte ve bu döngüyü kırmak için kadınlar, daha çok kendini yıpratmak zorunda kalmaktadırlar. Bazen sonuçlar istenildiği gibi olmamakta ve kadınlarda en çok görülen depresyon hastalığı peşlerinden gelmektedir. Bundan kurtulmak için modern olmak veya olmamak çözüm değildir, esas olan hayatta sizi neyin mutlu ettiğini bulabilmektir. Bu buluş sizi tüm dertlerden kurtaracaktır. Bu buluş, bir eş, sevgili, çocuk, kedi veya hobi olabilir. Bunlardan öte sevmek, sevilmek, saygı görmek daha da tatmin edici olabilir. Bazıları sadece modayı takip ederek bile depresyonu yenebilir.

Modern kadın olmak için zeka ve çalışkanlıkla beraber akıllı olmak dışında açık görüşlü ve meraklı olmak gerekir. Modern kadınların dünyamızda daha fazla olmaları dileğiyle…

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.